Maailmabörs: USAs viis hea ilm teraviljade hinnad alla

Selle nädala börsiuudised: toorainehinnad 13 aasta madalaimad; hea ilm USAs viis teraviljade hinnad alla; Eestis teravilja kasvutingimused head; piimahinnal kasvupotentsiaal.

Toorainete hinnad on jõudnud peaaegu madalaima tasemeni alates 2002. aastast. Langust veavad kuld ja tööstusmetallid, nädalaga langesid aga ka teraviljad, maagaas ja nafta.

Toorainehinnad jõudsid 13 aasta põhja

Toorained muutuvad investorite seas aina ebapopulaarsemaks, kuna dollar rühib ülesmäge, vahendab Bloomberg.Viimasel ajal annab dollarile hoogu USA Föderaalreservi juhi Janet Yelleni vihje selle kohta, et intressimäärad võivad juba sel aastal tõusma hakata. Kõrged laenuhinnad muudavad toorained omakorda vähem atraktiivseks, kuna need ei too sellist tulu nagu võlakirjad ja aktsiad.Bloombergi tooraine indeks kukkus kolmapäeval ligi 2 protsenti, mis tähendab, et indeks on juba seitse päeva järjest langenud.WTI toornafta (USA nafta) hind kukkus nädalaga 3,27 protsenti ja Brent odavnes 1,87 protsenti. Kumbki maksab 49,3 ja 56,01 dollarit barrelist.Toornafta hinnad on viimase aasta jooksul tublisti langenud. Näiteks eelmise aasta samal ajal pidi barreli eest välja käima üle 100 dollarit.Eesti bensiinijaamades on samuti hinnad kukkuma hakanud – kokku on hinnad odavnenud umbes 10 protsenti. Nafta hinnalangusega võrreldes on see vähe, aga turuosaliste sõnul langevad hinnad veelgi – see võtab lihtsalt veidi aega.

USA ilmastikuolud paranevadUSA Kesk- ja Põhjaosas „on ilm mõnevõrra kuivem ja see vähendab liigniiskuse muresid,“ ütles ilmateenistus MDA.

Samas on varakult korjatava pehme talvenisu puhul märgata USAs haiguste laialdast levikut, mis mõjub saagikusele halvasti.„Haiguse kahjud on suured ja see annab pehmele talvenisule tugeva löögi,“ ütles CHS Hedging.Teisalt on nisu kasvutingimused olnud üldiselt head ja vaatamata ilmaprobleemidele ja haigustele tuleb saak tõenäoliselt korralik. USAs on mitmeid piirkondi, kuhu vihmad ei ulatunud. Need piirkonnad teevad kaotatud saagi tasa.„Kanadas on aga paduvhimad preeriates olevat kuivust vähendanud ning ilmateade ennustab vihma ka edaspidi. Siiski vähendati pikaajalise põua tõttu nisutoodangu prognoosi 2,6 miljoni tonni võrra.Toorainete üldine hinnalangus ja ilma paranemine pani teraviljade hinnad langema. Nisu hind kukkus Chicago börsil 6,2 protsenti ja buššel maksab 5,24 dollarit. Maisi hind kukkus 5,93 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 4,11 dollarit. Sojaubade hind odavnes 1,9 protsenti ja buššel maksab 9,88 dollarit.

Euroopas mõjutab teravilju jätkuv kuumalaineIlm Euroopas muutunud ei ole „Prognoos on jäänud samaks – kuum ja kuiv ilm survestab  Euroopa Lõuna- ja Idaosas saaki,“ nentis MDA. Tõsi, peamiselt mõjutab kuiv ilm kevadkultuure ja talvekultuuridele erilist kahju ei ole.

Selle nädala lõpus teatas aga USA põllumajandusministeerium (USDA), et Euroopa suhtes on pessimism olnud liigne ja maisi ning nisutoodang ei pruugigi nii märkimisväärselt kukkuda.Seetõttu suurendas USDA Euroopa büroo ka nisutoodangu prognoosi – nüüd oodatakse 148,5 miljoni tonnist saaki. Turgude ootusi arvestades on see pigem kõrge number.Euroopa kuum ilm on tekitanud saagikaotust nii Prantsusmaal kui ka Suurbritannias. „Samas ei ole see märkimisväärselt mõjutanud talvenisu saaki, mis moodustab suurema osa toodangust,“ ütles USDA.Eelmistel nädalatel on teraviljade hinnad tublisti tõusnud. Kuna olukord ei ole nii hull, nagu oodati, odavnes toidunisu hind 3,55 protsenti ja tonn maksab 190 eurot. Rapsiseemnete hind tõusis aga 0,26 protsenti ja tonn maksab 388,75 dollarit.Eesti teravilja kasvutingimused üldiselt headSkandinaavia ja Balti riikide osas püsis USA põllumajandusministeeriumi Euroopa büroo optimistlik. „Skandinaavia ja Balti riikide ilmastikuolud on üldiselt olnud soodsad,“ teatasid nad.Kuumalaine jõudis ka Eestisse, aga ei jäänud siia püsima. Viimase nädala jooksul on olnud Eestis pidevalt vihmasid ja see annab teiste Euroopa riikide ees mõningase eelise.Kuiv ilm mõjutab ka maisitoodangut. Näiteks Prantsusmaa kehva ilma tõttu vähendas USDA Euroopa büroo prognoosi 1 miljoni tonni võrra. Samas oodatakse, et Euroopa toodang on 66 miljonit tonni ehk 227 000 tonni rohkem kui USDA enda prognoos. Seda seetõttu, et Ida-Euroopas on olukord tunduvalt parem. “Rumeenias on olnud juuni vihmad väga kasulikud. Bulgaarias on mais aga hästi kasvanud ja saagikus on keskmisest kõrgem,“ ütles USDA.Uus-Meremaa Keskpank toetas ideed, et piimahinnad võiksid aasta teises pooles taastuma hakata, vaatamata sellele, et prognoose vähendati.

Lühemas perspektiivis on piimaturg täiendava surve allUus-Meremaa Keskpank vähendas tahke piima hinnaprognoosi – kui enne oodati 2015-16 aastateks 4,30 Uus-Meremaa dollarist kilohinda, siis nüüd prognoositakse, et kilohind jääb 3,80 dollari (NZD) juurde. Nende sõnul mõjutab hinda toorainesektori üldine nõrkus ning Venemaa kesine import ja Hiina suured varud.

„Toorainesektori edasine nõrgenemine, näiteks nafta hinnalangus ja teraviljahindade pöördumine, annab alust arvata, et lühemas perspektiivis püsivad hinnad surve all,“ ütles pank.„Lühiajalised inidkaatorid viitavad nõrkusele turul, mis kannatab ülepakkumise, nõrga nõudluse ja kaubandusembargode tõttu,“ lisas pank.Fonterra on oma prognoosiga olnud mõnevõrra tagasihoidlikum – maailma suurim piimatootja ootab, et tahke piima kilogrammi hind jääb 5,25 dollari (NZD) juurde. Samas oodatakse, et Fonterra kärbib 7. augustil toimuval kohtumisel prognoosi märkimisväärselt.Eelmisel aastal olid piimahinnad keskmiselt 4,40 dollarit kilogrammist.Euroopas (Euronext turul) odavnes kooritud piima hind 2 protsenti ja tonn maksab 1701 eurot.

Pikaajaliselt hakkavad piimahinnad tõusmaVaatamata lühiajalisele nõrkusele arvab panga analüütik Doug Steel, et „hinnad hakkavad järgmise 12 kuu jooksul taastuma.“

Pank teatas, et madalad hinnad tekitavad ettevõtetele raskusi ning toodang hakkab lõpuks vähenema.Samuti ütles pank, et Euroopa toodang ei hakka „märkimisväärselt kasvama, vaatamata sellele, et aprillis loobuti piimatoodangu kvootidest.“Kõige seda arvesse võttes prognoosib pank, et 2016-17 aastatel võiks piima kilogrammihind ulatuda 5,90 dollarini (NZD)Teistest toorainetest kukkus roosuhkru hind ülepakkumise tõttu 6,7 protsenti ja nael maksab 11,39 dollarit. Kohvi hind odavnes 1,7 protsenti ja tonn robusta kohvi maksab 1805 dollarit. Kakao hind langes 2,7 protsenti ja tonn maksab 3260 dollarit.

Artikkel avaldatud Põllumajandus.ee lehel

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile