Nädala börsiuudised: piimahinnad jõudsid kuue aasta madalaima tasemeni

Nädala börsiuudised: Egiptuse nulltolerants tunglaterade suhtes pani toidunisu odavnema; toiduhinnad langesid neljandat aastat järjest; piimaturul jätkuvalt nõrkus; nafta hind läheneb 30 dollarile.

Egiptuse nulltolerants tunglaterade suhtes pani toidunisu odavnema

Euroopa (Pariisi) toidunisu hind jõudis sellel nädalal nelja kuu madalaima tasemeni, sest Egiptus, kes on maailma suurim nisuimportija, teatas, et ei tolereeri nisulaste, kus leidub lubatust rohkem tungalteri (parasiitseened, millega nakatunud nisu viljapeas on arenenud moondunud tera).

Kolmapäeval jõudis toidunisu hind 169,5 euroni tonnist, mis on viimase nelja kuu madalaim tase. Nädala lõpus sai nisu hind toetust USA turgudelt. Reede pärastlõunaks maksis nisu tonn 171 eurot – kokku langes hind veidi enam kui nädalaga 2,45 protsenti.

Egiptuse riiklik nisuostja Casc aktsepteerib ametlikult praegu nisu, mille tunglaterade sisaldus on 0,05 protsenti. Tunglaterad võivad ka inimeste tervist rikkuda.

Põllumajandustoodete kvaliteedi eest vastutav Saad Moussa ütles aga Reutersile, et ükskõik kui suurel määral tunglateri sisaldav nisulast lükatakse tagasi. Casci asepresident Mamdouh Abdel Fattah teatas hoopis, et nad kaaluvad lubatava sisalduse vähendamist.

Moussa ütles, et nulltolerants tunglaterade vastu aitab vältida Egiptuse kodumaise nisu nakatumist. Eelmisel kuul leiti Prantsuse nisulastist mikrokogus tunglateri, mille järel saadeti last tagasi.

Rapsiseemnete hind odavnes Euronext turul 1,3 protsenti ja tonn maksab 369,5 dollarit. hind 1,41 protsenti ja buššel maksab 4,72 dollarit. Maisi hind odavnes 2,5 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 3,545 dollarit. Sojaubade hind tõusis alla 0,1 protsendi ja buššel maksab 8,69 dollarit. hind kukkus 6,2 protsenti, sest kardetakse, et Hiina ja teiste arenevate riikide nõudlus jääb kesiseks. Nimelt on šokolaad paljudes riikides luksuskaup ja see tähendab, et igasugune majanduse aeglustumine mõjub nõudlusele kehvasti. Viimase nädala jooksul on investorite mure Hiina majanduse pärast taas rambivalgusesse sattunud – sealne börs tegi napi paari päevaga ligi 15 protsendilise languse.

USAs kukkus nisu

Kakao

Toiduhinnad langesid neljandat aastat järjest

Toiduhinnad langesid 2015. aastal juba neljandat aastat järjest. Tegemist oli ka seitsme aasta suurima langusega – enim odavnes liha hind, teatas Ühinenud Rahvaste Organisatsioon.

Detsembris langesid toiduhinnad 1 protsendi võrra ja jõdusid madalaima tasemeni alates 2009. aasta aprillist, teatas ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO).

Toiduhinnad kukkusid 2015. aastal kokku 17,1 protsenti. „Külluslik pakkumine, tagasihoidlik nõudlus ja dollari tugenemine on peamised põhjused, miks toiduhinnad on 2015. aastal langenud,“ ütles FAO vanemökonomist Abdolreza Abbassian.

Liha hinnad langesid eelmisel aastal 23 protsenti, mis on kõigi aegade suurim langus. Teraviljade hinnad kukkusid 17,6 protsenti ja jõudsid madalaima tasemeni alates 2010. aasta juunist. Aasta lõpus survestas teravilju hindu Argentina otsus ekspordimaksudest loobuda.

„Oodati, et maailmaturule tuleb pärast Argentina otsust täiendavalt pakkumist,“ ütles FAO.Paremini läks suhkrul, mille hinnad langesid aastaga „vaid“ 4,4 protsenti. Tõsi, tegemist oli siiski viienda järjestikuse langusaastaga.

Piimaturul jätkuvalt nõrkus

GlobalDairyTrade (GDT) oksjonil jätkasid piimahinnad langust. See annab märku, et piimaturul on jätkuvalt suur ülepakkumine ning varud.

Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiivi Fonterra poolt korraldatud oksjonil odavnesid piimahinnad eelmise kauplemissessiooniga võrreldes 1,6 protsenti.Täispiima pulbri hind kukkus 4,4 protsenti. Täispiima pulber on maailma piimaturul kõige tähtsam tooraine.„Me oleme jõudnud uude aastasse, mitte uuele turule,“ ütles Rabobanki piimaturu analüütik Tom Bailey. Ta tõi välja, et piimavarud on maailmas suured ning Euroopa jätkab tugevat piimatootmist. „Euroopa ületab oma pakkumisega kõigi ootusi,“ nentis ta.„Ei ole loota, et hinnad väga palju tõuseksid,“ ütles ta ja lisas, et nende ennustuste kohaselt peaks piimahinnad püsima suurema osa 2016. aastast praegusel tasemel.Suhtelist tugevust näitasid aga juustu ja või hinnad. Või hind kallines GDT oksjonil eelmise sessiooniga võrreldes 6,7 protsenti ja jõudis kõrgeima tasemeni alates 2015. aasta märtsist. Cheddari juustu hind tõusis 3,5 protsenti.„Või näitas parimad minekut,“ ütles Bailey ja ütles, et Kanada pakkumine on vähenenud ja USA nõudlus tugevneb.Bailey sõnul näeme me praegu kahte turgu – arenenud ja arenevaid. „Arenenud riikide nõudlus või ja juustu vastu on olnud hea. Piimapulbri nõudlus arenevates riikides püsib aga nõrk,“ ütles ta.Kooritud piima pulbri hind langes Euronext turul nädalaga 0,3 protsenti ja tonn maksab 1673 eurot.

Nafta hind läheneb 30 dollarile

Hiina turgudel toimuva turbulentsi tõttu läheneb nafta hind aga 30 dollarile barrelist, vahendab Bloomberg.

WTI toornafta hind langes nädalaga 9 protsenti ja barrel maksab 33,74 dollarit. Brenti toornafta kukkus 7,4 protsenti ja barreli eest tuleb välja käia 34,41 dollarit.Kardetakse, et Hiina majanduskasvu väljavaated on järjest kehvemad. Hiina keskpank fikseeris jüaani kursi madalaimal tasemel alates 2011. aasta märtsist, mis tõi uue neljapäeval müügilaine ja sellega taas kauplemise peatamise Hiina börsil enne ametliku börsipäeva lõppu.„Turul kauplemist ajavad tagant ahnus ja hirm ja praegu domineerib hirm,“ ütles Bloombergile Nomura analüütik Gordon Kwan. „Toormeturud vaatavad alati ette ja praegu kardetakse, et jüaani nõrgenemine on märk süvenevast nõrkusest Hiina majanduses.“

Artikkel on avaldatud Põllumajandus.ee lehel

Soovid teada oma kinnisvara väärtust?

Tekkis küsimusi?

Registreeru konsultatsioonile